Skip to main content
Blog

Nowe zestawy danych farmaceutycznych IUCLID wspierają alternatywy dla badań na zwierzętach

By 6 lutego, 2023No Comments

24 stycznia 2023 r. zostały opublikowane nowe zestawy danych oferujące solidne informacje farmaceutyczne dla przemysłu i badań naukowych. Wspierają one ocenę toksyczności strukturalnie podobnych substancji chemicznych w celu ograniczenia potrzeby przeprowadzania badań na zwierzętach. Mogą być również wykorzystane do opracowania modeli predykcyjnych i analizy korelacji w oparciu o dane dotyczące zwierząt i ludzi. Użytkownicy mogą ocenić znaczenie modeli zwierzęcych dla ludzi, porównując wyniki badań na zwierzętach z efektami u ludzi.

Zbiory danych zostały zbudowane poprzez wyodrębnienie danych dotyczących zwierząt i ludzi z plików dostarczonych przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Obejmowały one badania związane z rakotwórczością, a także toksycznością po podaniu wielokrotnym, rozwojową i reprodukcyjną. Posiadają one również informacje na temat wpływu leków na ludzi, wydobyte ze standardowych etykiet produktów zatwierdzonych leków.

Później, w 2023 r., dostępnych będzie łącznie 530 zbiorów danych dotyczących farmaceutyków. Jeszcze w tym roku zostanie również opublikowana praca naukowa wyjaśniająca ich rozwój i architekturę.

Źródło: https://echa.europa.eu/pl/-/new-iuclid-pharmaceuticals-datasets-support-alternatives-to-animal-testing

Leave a Reply