Skip to main content
Blog

E-akademia: UFI i zgłaszanie informacji o mieszaninie niebezpiecznej do krajowych centrów toksykologicznych

By 9 grudnia, 2020No Comments

Szanowni Państwo,

w 2021 roku na etykietach mieszanin niebezpiecznych zobaczyć będzie można dodatkowy 16-cyfrowy numer. Jest to tzw. niepowtarzalny identyfikator postaci czynnej (numer UFI). Celem wprowadzenia tego obowiązkowego numeru jest wsparcie służb medycznych w nagłych wypadkach, gdy wiedza o składzie produktu jest bezcenna.

Numer UFI jest ściśle związany z obowiązkowym zgłaszaniem mieszanin niebezpiecznych do tzw. organów kompetentnych. Zgłoszenie jest obowiązkowe dla importerów i formulatorów mieszanin niebezpiecznych oraz w wielu sytuacjach także ich dystrybutorów i związane jest z elektronicznym przekazaniem zestawu informacji na temat składu, klasyfikacji i oznakowania, opakowania oraz podstawowych informacji fiz.-chem. mieszaniny niebezpiecznej. Do przygotowania zgłoszenia nie wystarczą informacje zawarte w karcie charakterystyki.

https://www.youtube.com/watch?v=HtAFbsuK7F4

Zgłoszenie obowiązkowe jest dla produktów o zastosowaniu konsumenckim i profesjonalnym od 1 stycznia 2021 r. a przemysłowych od 1 stycznia 2024 r. Dla mieszanin zgłoszonych do obecnie funkcjonujących systemów (w Polsce to system ELDIOM) rozporządzenie przewiduje okresy przejściowe. Jak przygotować się na nowe obowiązki i gdzie szukać niezbędnych danych dowiedzieć się Państwo mogą na szkoleniu UFI i zgłaszanie informacji o mieszaninie niebezpiecznej do krajowych centrów toksykologicznych

 

Poznaj szczegóły>>>

Leave a Reply