Substancje, które mogą mieć poważny i często nieodwracalny wpływ na zdrowie ludzkie i środowisko, można oznaczyć jako substancje stanowiące bardzo duże zagrożenie (SVHC).
W przypadku identyfikacji substancji jako SVHC dodaje się ją do listy kandydackiej, celem ostatecznego włączenia jej do wykazu substancji podlegających procedurze udzielania zezwoleń. Do 16.10.2024 można zgłaszać uwagi do propozycji sześciu nowych substancji:
- Kwas 6-[(C10-C13)-alkilo-(rozgałęziony, nienasycony)-2,5-dioksopirolidyn-1-ylo]heksanowy (EC 701-118-1). Stosowany w środkach smarnych, smarach, produktach antyadhezyjnych i płynach do obróbki metali.
- O,O,O-trifenylofosforan tio (EC 209-909-9). Stosowany w środkach smarnych i smarach.
- Oktametylotrisiloksan (EC 203-497-4). Stosowany przez pracowników zawodowych lub konsumentów w następujących zastosowaniach: kosmetyki, produkty do pielęgnacji ciała i zdrowia, produkty farmaceutyczne, środki myjące i czyszczące, powłoki i obróbka powierzchni niemetalowych oraz w uszczelniaczach i klejach.
- Perfluamina (EC 206-420-2). Stosowana do produkcji sprzętu elektrycznego, elektronicznego i optycznego oraz maszyn i pojazdów.
- Masa reakcyjna: trifenylotiofosforanu i pochodnych fenylowych tert-butylowanych (EC 421-820-9). Ta substancja nie ma aktywnych rejestracji.
- Tris(4-nonylofenylowy, rozgałęziony i liniowy) fosforyn (EC -). Stosowana
w następujących produktach: polimery, kleje i uszczelniacze oraz powłoki.