Skip to main content
Blog

Substancje perfluoroalkilowe (PFAS) – ECHA otrzymuje ponad 5 600 komentarzy na temat propozycji ograniczeń w odniesieniu do PFAS

By 9 października, 2023No Comments

Związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS) to obszerna rodzina obejmująca tysiące syntetycznych związków chemicznych, które mają liczne zastosowania w różnych obszarach życia i są obecne w środowisku.

Wszystkie takie związki zawierają wiązania węgiel-fluor — jedne z najsilniejszych wiązań spotykanych w chemii organicznej. Oznacza to, że są one wyjątkowo odporne na rozkład podczas stosowania, a także po przedostaniu się do środowiska. Ponadto większość związków PFAS z łatwością przemieszcza się w środowisku, pokonując znaczne odległości od miejsca ich uwolnienia.

Często obserwuje się zanieczyszczenie wód gruntowych, wód powierzchniowych i gleby związkami PFAS. Oczyszczanie zanieczyszczonych obszarów jest technicznie trudne oraz kosztowne. Jeśli związki nadal będą uwalniane, to wciąż będą się gromadziły w środowisku, wodzie pitnej i żywności.

Ponad 4 400 organizacji, firm i osób fizycznych przedstawiło uwagi i informacje na temat propozycji wprowadzenia ograniczeń w zakresie substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS) w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Uwagi zostaną sprawdzone przez komitety naukowe ECHA ds. Oceny Ryzyka (RAC) i Analiz Społeczno-Ekonomicznych (SEAC), a te, które dostarczą istotne informacje oparte na dowodach, zostaną uwzględnione w procesie wydawania opinii.

Więcej informacji:

https://echa.europa.eu/pl/-/echa-receives-5-600-comments-on-pfas-restriction-proposal

Leave a Reply